20 lis 2013

... "Dallas '63" - Stephen King


Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie wie, co wydarzyło się 22 listopada 1963 roku w Dallas. Zabójstwo JFK...

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak ta tragiczna wizyta prezydenta Kennedy'ego w Texasie wpłynęła na losy Stanów Zjednoczonych i całego świata? Pewnie nie. Ja też nie, bo czasu przecież nie cofniemy i nigdy się tego nie dowiemy.

Jest jednak ktoś, kto puścił wodze swojej fantazji i , na podstawie dostępnej wiedzy oraz zgromadzonych materiałów, postanowił zafundować nam podróż w czasie.

Stephen King, jeden z najbardziej cenionych pisarzy na świecie, otwiera przed nami drzwi do przeszłości, przez które wpuszcza nas, podążających śladem głównego bohatera powieści, Jake'a Eppinga, do świata JFK i rock and rolla. Autor przenosi nas do Ameryki przełomu lat 50 i 60. Zastosowana przez Kinga narracja pierwszoosobowa sprawia, że przeżywamy wszystko to, co przeżył Jake Epping vel George Amberson, czujemy to, co czuł bohater i widzimy świat jego oczami.

Po co Jake (George) wraca do przeszłości? Żeby ocalić Kennedy'ego. Czy mu się uda? Jakie przygody mu towarzyszą? Czy i jak zmieni się przez to świat? Przeczytajcie sami, ale uprzedzam - powieść wciąga! Z każdą stroną chce się więcej, więcej i jeszcze więcej. Po przeczytaniu 850 stron trudno wrócić do rzeczywistości.

Była to pierwsza powieść Stephena Kinga, którą przeczytałam, lecz z pewnością nie ostatnia. Serdecznie polecam tą pozycję i zachęcam do jej przeczytania. Warto!

Pozdrawiam
Yvonne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy miły komentarz oraz za konstruktywną krytykę :)