3 mar 2014

... "Anna German o sobie" - Mariola Pryzwan

Witam!

Odkąd TVP wyemitowała serial "Anna German", zainteresowanie życiem i twórczością piosenkarki wzrosło. Przyznam, że sama z chęcią obejrzałam wszystkie odcinki serialu i ucieszyłam się widząc na bibliotecznej półce książkę poświęconą tej właśnie artystce.Jakim opisem zachęca nas wydawnictwo:

"Anna German dla wielu jest jedną z najwybitniejszych gwiazd polskiej estrady.
Nie lubiła mówić o sobie, tym cenniejsze są jej wypowiedzi rozproszone w audycjach radiowych, prasie polskiej, radzieckiej i włoskiej, a zebrane przez Mariolę Pryzwan, od wielu lat zafascynowaną talentem Anny German, wydane w postaci książki z okazji 30-lecia śmierci piosenkarki.
Dzięki zebranym wypowiedziom, listom, prywatnym fotografiom i nieznanym dokumentom powstała biografia przypominająca autobiografię Anny German.
Dowiadujemy się z niej, o czym marzyła, co lubiła, jak pięknie mówiła o swojej babci, matce i synku... Przeczytamy o dzieciństwie spędzonym w środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o współpracy z teatrem studenckim Kalambur, o sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie.
Poznamy wiele szczegółów związanych z pobytem Anny German we Włoszech, z wypadkiem samochodowym na Autostradzie Słońca i długotrwałą heroiczną walką o powrót do zdrowia i na estradę. Dowiemy się, czym była dla niej muzyka i co myślała o szczęściu.
Poznamy Annę German piosenkarkę i wrażliwego, ciepłego, dobrego człowieka."


Moja ocena:

Pierwszy raz miałam okazję czytać biografię złożoną tylko i wyłącznie z wypowiedzi osoby, której dotyczyła. Autorka doskonale poradziła sobie z zebraniem, ułożeniem oraz spisaniem wypowiedzi Anny German. W książce znajdziemy dużo zdjęć, wycinków prasowych, listów oraz nagród otrzymanych przez piosenkarkę zarówno w kraju, jak i za granicą. Podoba mi się, że autorka nie pokusiła się o ani jeden komentarz. Anna German opowiada historię swojego życia i po przeczytaniu książki czułam się tak, jakbym z nią rozmawiała. Polecam wszystkim fanom piosenkarki, jak również miłośnikom biografii.


Podsumowanie:

 1. Tytuł: Anna German o sobie
 2. Autor: Mariola Pryzwan
 3. Wydawnictwo: omg
 4. Cena: ok 45,00 zł
 5. Ocena: 5/5

Pozdrawiam serdecznie
Yvonne

2 komentarze:

 1. Cieszymy się, że biografia ta tak Ci się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Warto po nią sięgnąć :)

   Usuń

Dziękuję za każdy miły komentarz oraz za konstruktywną krytykę :)